Czego dowiesz się z artykułu?
Co rusz w branży hotelarskiej słyszy się, że strona www to najważniejszy kanał sprzedaży i należy dążyć do bezpośredniego pozyskiwania Gości, żeby niepotrzebnie nie płacić prowizji pośrednikom. Wszystko się zgadza, owszem strona jest bardzo ważna, ale rodzi to wiele problemów, chociażby domorośli Twórcy stron. Wykonają dla Ciebie ładną witrynę, która niestety… nie będzie sprzedawać. Jak się ustrzec błędnej decyzji i co powinna mieć w sobie strona, żeby przynieść efekty? Poznaj 10 najważniejszych elementów na stronie hotelu!
Silnik rezerwacyjny
Podstawa każdej strony hotelu. Musi umożliwiać rezerwację każdemu, kto wejdzie na Twoją stronę internetową i zechce zatrzymać się właśnie w Twoim hotelu, bez tego gość odbije się od strony i zwyczajnie pójdzie szukać dalej innych możliwości.
Pamiętaj, że w oczach potencjalnego gościa rezerwacje przez portale rezerwacyjne wciąż są łatwiejsze i bardziej opłacalne. Bo raz, że w ich mniemaniu jest taniej, a dwa, że cała droga jest znacznie prostsza aniżeli w przypadku klasycznego kontaktu z hotelową recepcją. Dlatego właśnie z pomocą przyjdzie Ci zaimplementowanie silnika rezerwacyjnego. Który nie tylko skróci drogę rezerwacji, bo w większości przypadków wystarczy tylko wybrać termin, pokój, interesujący Cię wariant, zarezerwować i zapłacić.
Kilka prostych kroków i rezerwacja dokonana. Tylko w ten sposób możesz konkurować z portalami rezerwacyjnymi. Im łatwiejszą drogę będzie miał użytkownik odwiedzający Twoją witrynę, tym większa szansa, że wybierze właśnie Ciebie. W połączeniu z dobrze umieszczonymi na stronie buttonami i jasną kolorystyką znacznie ułatwi to drogę do pozyskania Gościa – koniecznie niech przyciski znajdują się w zasięgu wzroku użytkowników!
Intuicyjne i czytelne menu
Będąc na Twojej stronie użytkownicy mogą szukać różnych rzeczy, od ofert noclegów, przez imprezy okolicznościowe, pakiety pobytowe aż po ofertę SPA. Odpowiedz sobie na pytanie, czy wszystkie te elementy są odpowiednio widoczne i łatwo dostępne na Twojej stronie www.
Bez tego nawet obecność łatwego w obsłudze silnika rezerwacyjnego może nie pomóc Ci w pozyskaniu Gości na usługi, które sprzedajesz. Przemyślane menu, przedstawia zakres Twoich usług. Przy tym ważne jest, żeby nie pojawiły się tam żadne zbędne elementy.
Złota zasada mówi wprost – skomponuj takie menu, z jakiego sam chciałbyś skorzystać, bez wodotrysków i zbędnego przeładowania. To zwiększa konwersje. Co powinno zawierać takie menu? Opis pokoi, galerie zdjęć, usługi dodatkowe, koniecznie podstronę kontaktu z obiektem i najlepiej stronę opisującą trochę Ciebie i Twój obiekt – nadasz ludzkiego wymiaru swojemu obiektowi.
Klikalne elementy kontaktowe
Numery telefonów w dobrze widocznych miejscach, dopasowane do stylu i wyglądu strony koniecznie muszą być klikalne. Na wszystkich urządzeniach. Naturalnym jest, że większość tego typu interakcji odbywać się będzie z poziomu urządzeń mobilnych, ale nie należy w żaden sposób ograniczać użytkownika.
Klikalny numer telefonu to szansa na szybki kontakt dla tych, dla których wiodącym sposobem dokonywania rezerwacji i transakcji są smartfony, ot proste kliknięcie i już. Telefon wykonany, informacje pozyskane, rezerwacja dokonana. Klient szybko uzyskał to czego szukał, hotel pozyskał rezerwację bezpośrednią dzięki przyjaznemu podejściu do Gościa.
Inaczej sprawa wygląda z adresami mailowymi, te najlepiej zostawić nieklikalne, lub też odpowiednio zaszyfrować w kodzie strony, dzięki temu unikniesz niepotrzebnego spamu na skrzynce mailowej, czy to podczas newsletterów, czy przy zwyczajnym formularzu kontaktowym.
Szybkość ładowania strony
Jeden z najbardziej istotnych czynników! Ileż to jest na rynku stron wczytujących się w ślimaczym tempie. Strach liczyć ilu gości straciły przez to poszczególne obiekty noclegowe. Bo niskie parametry serwerów, bo strony przeładowane skryptami, bo ciężki kod strony, niezoptymalizowane zdjęcia.
To wszystko i mnóstwo innych elementów, powoduje, że strony wczytują się wolniej niż oczekiwałby tego użytkownik. Pamiętaj, że wystarczy zaledwie kilka sekund, aby potencjalna rezerwacja Ci uciekła, bo dana osoba stwierdzi, że nie ma czasu i nerwów na oczekiwanie i po prostu wybierze inny obiekt, lub zarezerwuje przez strony pośredników, w obu przypadkach.. przegrywasz. Lekka, szybka strona to podstawa!
Certyfikat SSL
Twoja strona ma oferować rezerwacje bezpośrednie, więc powinna zapewniać bezpieczne płatności, implementacja certyfikatu nie jest wysokim kosztem, w związku z tym jest to niezbędne, żeby pokazać gościom, że mogą bezpiecznie przekazać Ci pieniądze a ich wszystkie dane są zaszyfrowane.
Brak certyfikatu skutkuje dziś również tym, iż strony wyświetlają się jako potencjalnie niebezpieczne, w związku z tym, jeśli nie chcesz aby Gość odbił się od komunikatu: ta witryna jest niebezpieczna, zadbaj o certyfikat nawet wówczas, jeśli nie oferujesz rezerwacji online.
Unikalny, “gruby” content
Strona ma mówić o TWOIM obiekcie, więc nikt inny niż Ty, nie zna go lepiej. Zadbaj o to, żeby treści na stronie były odpowiednio długie i koniecznie wszystkie były unikalne. Nie ma sensu powielać treści na podstronach, nawet jeśli opisują podobne do siebie pokoje.
Unikalność i duża objętość w połączeniu z jakością treści da Ci znacznie więcej niż suche krótkie komunikaty o tym że masz pokój dwuosobowy bądź też nie. Opisz to co Cię wyróżnia na tle konkurencji, dlaczego warto wybrać właśnie Ciebie.
Mapa Google
Analogicznie jak w przypadku klikalnych numerów telefonu, czas ułatwić gościom rezerwacje i dotarcie do obiektu, mając mapy wgrane na stronę dajesz możliwość szybkiego uruchomienia nawigacji i sprawdzenia trasy dojazdu do Twojego hotelu. Ograniczasz do minimum przymus skorzystania z zewnętrznych stron, bo wszystko można zrobić w obrębie Twojej witryny.
Galeria zdjęć
Duże wysokiej jakości zdjęcia, pooznaczane i poopisywane w sposób prawidłowy, przedstawiające Twój hotel w jak najlepszym świetle. Zdjęcia działają na wyobraźnię i powodują, że łatwiej podjąć decyzję o rezerwacji. Zadbaj o to, żeby ich jakość i wykonanie przyciągały Gości i zachęciły ich do tego, żeby wybrali właśnie Ciebie.