Czego dowiesz się z artykułu?
Z wyszukiwarki Google korzysta dzisiaj każdy, szukając czegokolwiek w internecie. Stawiam w ciemno, że właśnie na tej wyszukiwarce się skupiasz. Nie ma co się dziwić – największa, najbardziej rozbudowana, posiadająca absolutnie największe zasoby. Dobrze by było, żeby szukając hotelu w Twoim mieście, czy Twojej okolicy, Goście trafiali właśnie do Ciebie, prawda?
Nie do Twojej konkurencji, nie do jakiegokolwiek innego hotelu a właśnie do Ciebie. W internecie dzisiaj skupia się cała moc i już dziś większośc rezerwacji odbywa się online, czy to na stronach bezpośrednich, czy to na stronach pośredników, ale jednak online. Tobie powinno zależeć, żeby być nad pośrednikami – zyskać dzięki temu pieniądze bez konieczności odprowadzania prowizji. Dlatego właśnie czas zerknąć w stronę optymalizacji www.
SEO czyli co?
SEO (Search Engine Optimization), to nic innego jak optymalizacja pod silniki wyszukiwarek, jego celem jest zwiększenie i poprawa widoczności w wynikach wyszukiwania danego silnika. Logicznym jest, że w największym stopniu praca nad optymalizacją skupiać się będzie na wyszukiwarce Google, ponieważ jest to największa i najbardziej popularna wyszukiwarka na świecie. Więc ma również najwięcej użytkowników.
Optymalizacja strony ma na celu tak ją usprawnić i skonstruować, żeby “w oczach” robotów, była jak najbardziej przyjazna i godna tego, żeby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Załóżmy, że prowadzisz hotel w karpaczu, zależy Ci więc na tym, aby na frazy “hotel karpacz”, “hotel w karpaczu” i podobne, Twój obiekt znalazł się jak najwyżej, jasne, że możesz zgłosić się do firmy, która będzie Cię pozycjonować. Pamiętaj jednak, że podstawą pozycjonowania jest dobrze zrobiona optymalizacja.
Ona po prostu ułatwia cały proces pięcia się w górę wyników wyszukiwania. Bez tego również można wypozycjonować www, jednak cała praca będzie wydłużona i może nie dać takich efektów jak w przypadku strony wykonanej prawidłowo.
Optymalizacja struktury i kodu strony
Szybkość ładowania – strona powinna zostać przygotowana według wytycznych Google, aby ładowała się jak najszybciej, elementy kodu, zdjęcia oraz wszystkie elementy powinny być zoptymalizowane w taki sposób aby maksymalnie skrócić czas ładowania strony. Wpływ na szybkość ładowania ma również serwer, na którym postawiona jest dana strona internetowa.
Objętość kodu – usunięcie z kodu strony zbędnych elementów, aby również przyspieszyć ładowanie elementów, w przypadku optymalizacji kilkuletnich stron internetowych, zastąpienie przestarzałych skryptów i elementów strony, nowymi, bardziej przyjaznymi i zgodnymi z najnowszymi standardami.
Hierarchia nagłówków – nadanie priorytetów nagłówkom i odpowiednie umiejscowienie ich na stronie, umieszczenie w nich odpowiednich treści. Dzięki temu ułatwiamy użytkownikom nawigację na stronie, a roboty wyszukiwarek znają priorytety zawarte na stronie www.
Optymalizacja metatagów – tytuł i opis widoczny w wynikach wyszukiwania Google, błędnym założeniem jest twierdzenie, że tytuły i opisy automatycznie zaciągane przez wyszukiwarki z Twojej strony, wystarczą by dostarczyć odpowiednie informacje użytkownikom. Oba elementy powinny być napisane ręcznie z uwzględnieniem contentu najważniejszego dla podstrony, do której się odnoszą.
Przyjazne adresy URL – konstrukcja adresów na Twojej stronie powinna być jasna przejrzysta i czytelna przede wszystkim dla użytkowników korzystających z Twojej strony. Zbyt długie adresy, składające się z niezrozumiałego ciągu znaków powodują, że korzystanie ze strony staje się nieintuicyjne. Zmniejsza to szanse na rezerwacje i sprawne poruszanie się po witrynie.
Strony tworzone według standardów W3C – najprościej mówiąc, mają wyświetlać się poprawnie wszystkim użytkownikom na różnych typach urządzeń. Standardy obejmują tworzenie stron w HTML i XHTML oraz korzystanie między innymi ze standardów CSS, XML i tak dalej.
Optymalizacja treści na stronie
Menu – Najbardziej widoczny element Twojej strony od razu powinien sugerować z czym ma do czynienia. Ułatwia poruszanie się po stronie, buduje linkowanie wewnętrzne a użytkownikom od razu sugeruje czego powinni szukać na jakiej podstronie.
Unikalność – treści powinny być unikalne na każdej z podstron, podobnie jak w przypadku metatagów, powielanie istniejących już treści nie ma najmniejszego sensu. Znasz swój obiekt więc wiesz czego goście mogą się po nim spodziewać, opisanie go dokładnie i szczegółowo przyniesie Ci korzyści w postaci rezerwacji ale również potencjalnie wyższych pozycji.
Tematyczność – podstrony mówią o konkretnych aspektach działania Twojego obiektu, przy optymalizacji należy zadbać żeby dotyczyły tematu dla którego zostały stworzone, w połączeniu z unikalnością da to dużo lepsze efekty niż zdawkowe i ogólnikowe komunikaty
Rozbudowa – Nawet jeśli masz już istniejące treści na stronie, warto je rozbudować i dopisać coś więcej, dłuższy, tematyczny i unikalny tekst to wartość dodana. Nawet jeśli panuje przeświadczenie, że goście nie chcą czytać, to przedstawienie tego w sposób interesujący niejednego zachęci do wczytania się w to co stworzyłeś. Dodatkowo wydłuży czas sesji i roboty uznają stronę za bardziej wartościową – czyli znów łatwiej o wyższe pozycje.
Hierarchia nagłówków i śródtytułów – Wszystkie treści muszą być odpowiednio oznaczone, optymalizacja to proces mający na celu dbać o to, by były maksymalnie czytelne dla użytkownika oraz aby nadanie priorytetów treściom, przebiegało prawidłowo.
Czy optymalizacja jest mi potrzebna?
Optymalizacja jest potrzebna każdemu, niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu, wielkości i specyfiki danej branży. Zoptymalizowana strona pozwala przyspieszyć wszystkie późniejsze działania jakie masz zamiar podjąć. Praca wykonana na stronie sprawi, że ułatwione będzie wykonywanie pracy poza stroną czyli właśnie pozycjonowanie strony i linkowanie zewnętrzne, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.